Wirtualna Asysta- zawód, który daje Ci wolność wyboru

Czy jesteś gotów odkryć, jak wygląda zza kulis praca wirtualnej asysty, gdzie elastyczność, samodzielność i możliwość kształtowania własnego czasu są kluczowymi atutami? Pozwól, że z pomocą
ElNieradko, opiekunki merytorycznej naszego programu rozwojowego Wirtualna Asysta, opowiemy Ci, o tym, jak może wyglądać dzień osoby wykonującej ten zawód.

Jak kształtowała się droga Eli?

Zaczęłam działać online w wirtualnej asyście w 2010 roku. Gdy moja córka była mała (2010-2013), pracowałam buforami czasowymi: 30 min pracy i 30 min zabawy z córką. I tak od momentu, kiedy wstałyśmy, później od 11.00 do 16.00 przerwa na zrobienie i zjedzenie obiadu, plac zabaw, później znów praca buforami, aż do momentu, kiedy córka zaśnie, czyli do 19.00/20.00.

Gdy córka poszła do przedszkola, zaczęłam pracować w tak zwanych godzinach biurowych, a później, gdy urodził się syn w 2017, chciałam wrócić do pracy buforami, jednak to się nie udało. Musiałam po pierwsze skorzystać z pomocy opiekunki, a przez chwilę ze żłobka. Dlaczego się to nie udało? Ponieważ syn miał zupełnie inny temperament niż córka, a w związku z tym inne potrzeby i inny sposób ich zaopiekowania.

Aktualnie znowu pracuję w tak zwanych godzinach biurowych, a dokładnie między 9.00 a 15.00. To jest mój czas zawodowy. Później mam czas prywatny. Jeżeli chcę jeszcze coś pilnie dokończyć, to robię to po 21.00. Taki plan dnia najlepiej sprawdza się w moim przypadku. Ważne jest dostosowanie mojego czasu pracy i dyspozycyjności dla klienta do mojego życia osobistego, pasji i zobowiązań wobec rodziny. Nie zapominam też o własnej regeneracji sił. Taki sposób organizacji pracy polecam każdej osobie, z którą współpracuję – nie zapominając o sobie!

Zarządzaj swoim czasem, jak chcesz!
Sprawdź, czy Wirtualna Asysta to opcja dla Ciebie
START III EDYCJI: 26.08.2023

ProTipy od Eli:

• Jeśli w danej chwili synchronicznie zajmujesz się pracą i dziećmi, raczej nie podejmuj zadań, które wymagają stałej dyspozycyjności oraz zadań, w których musisz być wizytówką firmy np. odbierając połączenia.
  • Jeśli zdecydujesz się na działanie w wirtualnej asyście, pamiętaj o ustaleniu i zaplanowaniu czasu na szkolenia, na rozwój i na pracę na rzecz budowy własnej marki, ponieważ to te działania sprawią, że będzie możliwe rozwijanie i skalowanie Twojego biznesu.
  • Ważne jest także, aby uniknąć pułapki, do której wpada wiele osób, o małym stażu pracy, freelancerów i freelancerek: pracują po 10-14h na dobę i ciągle mają poczucie, że ich praca nie jest efektywna. Na swoim łatwo jest popaść w pracoholizm, a przez to zaniedbać pozostałe obowiązki.

Jak może wyglądać Twój dzień?

Praca w godzinach biurowych

Jeżeli możesz sobie pozwolić na pracę w godzinach biurowych, jest to jedno z najbardziej oczywistych rozwiązań. Twój dzień nie będzie wiele się różnił od dnia osoby, która pracuje codziennie z biura.

Praca buforami ze ścisłym harmonogramem

Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje różnorodności i przy tym Twoje środowisko prywatne, wymaga rozłożenia pracy w ciągu dnia, to takie rozwiązanie być może jest właśnie dla Ciebie. Jeżeli często musisz pracować o kompletnie różnych porach, a co za tym idzie, nie ma jednych, stałych godzin Twojej dyspozycyjności, z całą pewnością taki sposób pracy będzie dobrym rozwiązaniem.

Samodzielny rodzic

Dla samodzielnych rodziców praca jako wirtualna asysta oferuje możliwość łączenia obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi. W takim przypadku można pracować buforami: w dni czy weekend, kiedy dziecko jest u drugiego rodzica albo pracować w godzinach biurowych, kiedy dzieci przebywają w szkole. Takie osoby mogą dostosować swoją dostępność w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju są ich dzieci.

Dzieci w edukacji domowej

Dla rodziców, których dzieci uczestniczą w edukacji domowej, elastyczność w pracy wirtualnej asysty jest nieoceniona. Harmonogram rodziny może być ustalony w zależności od planu zajęć dzieci. Praca buforami ze stałym lub zmiennym harmonogramem pozwala na skuteczne wspieranie edukacji dzieci i jednoczesne zarabianie.

Asysta wieczorna

Osoby, które mają pełnoetatową pracę, ale chciałyby podjąć dodatkową pracę jako wirtualna asysta, mogą oferować swoje wsparcie w godzinach wieczornych, np. między 18:00 a 22:00. Praca zdalna pozwala na obsługę klientów z innych stref czasowych, co otwiera możliwości współpracy z cyfrowymi nomadami lub firmami działającymi w innych krajach oraz wykonywania zadań technicznych, takich jak obróbka podcastów czy przygotowanie strategii na social media, gdzie nie jest potrzebna dyspozycyjność w godzinach biurowych.

Podsumowanie

Bez względu na Twoje osobiste i zawodowe potrzeby, jako wirtualna asysta masz szansę kształtować swoje życie i karierę w zgodzie z Twoimi wartościami. Praca wirtualnej asysty pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi, elastyczność w planowaniu czasu i rozwijanie swoich umiejętności.

Zachęcamy Cię do odkrycia tego dynamicznego zawodu, który oferuje dużo możliwości oraz mnóstwo satysfakcji. Jeśli marzysz o elastycznym stylu pracy, który pozwoli Ci osiągnąć równowagę między pracą a życiem rodzinnym, zawód wirtualnej asysty jest idealnym wyborem! Dołącz do naszego programu rozwojowego i rozpocznij tę ekscytującą podróż w kierunku elastyczności i niezależności zawodowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy wirtualnej asysty? Dołącz do bezpłatnego wydarzenia „Jak zostać wirtualną asystą, pracować zdalnie i zdobyć niezależność finansową”.

akademia mentoringu

Mentoring – Twoja nowa ścieżka rozwoju

W świecie AI, gdzie innowacje technologiczne przyspieszają rytm naszego życia, mentoring zyskuje na wartości jako kluczowy element rozwoju. To więcej niż tylko przekazywanie wiedzy w formie relacji mistrz-uczeń; to partnerskie podejście,